dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
MF Ib Poulsen. (Foto: Rasmus Flindt Pedersen, Polfoto)

Ib Poulsen er ikke længere DF-spids i Thisted

DF-profilen, der er viceborgmester og også sidder i Folketinget, fik ikke den lokale bestyrelses støtte og trak sig før afstemningen. Peter Sørensen er ny spidskandidat
30. SEP 2016 6.35

THISTED: Længere tids uenighed om linjen har nu ført til, at DF i Thisted skifter spidskandidat. Den nye spidskandidat til KV17 hedder Peter Sørensen. Det bekræfter både den tidligere spidskandidat Ib Poulsen og lokalformand Harry Brogaard til TV Midt-Vest.

I marts 2015 kom et forvarsel om den udvikling, da viceborgmester Ib Poulsen, der også er MF, stoppede som gruppeformand for den fire mand store byrådsgruppe. Han var stærkt uenig i en udvalgsbeslutning på asylområdet, som Peter Sørensen som udvalgsformand havde været med i. En beslutning, der ikke for enhver pris betød færrest mulige flygtninge til kommunen - men et antal, der også gjorde det hensigtsmæssigt at drive asylcenter rentabelt.

I august 2015 søgte Ib Poulsen orlov fra byrådet frem til november 2015 med den begrundelse, at det er for hårdt at skulle deltage i budgetforhandlinger i kommunen, samtidig med at han også skulle begynde i Folketinget. Den nye gruppeformand Kaj Kirk sagde ved den lejlighed, at han 'syntes han (Poulsen, red.) skulle søge orlov i 29 måneder'. Og viceborgmesteren søgte efter den salut ikke orloven alligevel.

Valget af Peter Sørensen får ifølge TV Midt-Vest nu denne kommentar fra Ib Poulsen: 'Det er op til vælgerne at vurdere, om Peter Sørensen er den rigtige løsning. Det var den løsning, der var mulig, men jeg har da klart min tvivl om, at vi kan nå ud til så mange vælgere, som vi kunne før'.

Delt i to lejre
På opstillingsmødet torsdag aften valgte Ib Poulsen overraskende ikke selv at genopstille som spidskandidat. Den beslutning blev truffet, da bestyrelsen meddelte, at de anbefalede Peter Sørensen som spidskandidat.

Torsdag kunne Limfjordupdate.dk meddele, at nuværende byrådsmedlem siden KV13, Anja Sørensen (DF),  ikke ville genopstille på grund af samarbejdsproblemerne i byrådsgruppen:.

– Jeg genopstiller ikke, da jeg ikke kan være med til det samarbejde eller mangel på samme, der er i gruppen. At vi er fire, som ikke kan tale sammen og er delt i to lejre mener jeg ikke er gavnligt hverken for Dansk Folkeparti eller for Thisted Kommune.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ib-poulsen-er-ikke-laengere-df-spids-i-thisted

GDPR