dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Katastrofe i Seest kunne være undgået

Seest-ulykke: Forsvarsminister Søren Gade ærgrer sig over, at danske regler ikke blev strammet efter ulykke i Holland
16. MAJ 2006 10.09
KOLDING: Forsvarsminister Søren gade ville ønske, at Danmark - ligesom en række andre lande - havde strammet reglerne om fyrværkerilagre efter ulykken i Holland i 2000. Det ville nemlig have begrænset ulykken i Seest fire år senere.

I går kom den endelige rapport fra den ekspertgruppe, regeringen havde bedt undersøge, om de danske myndigheder sov i timen mellem de to ulykker. Det gjorde de ifølge rapporten ikke. Men hvis man havde fulgt andre landes eksempel ovenpå katastrofen i Holland, ville Seest ikke have udviklet sig, som det gjorde.

Forsvarsminister Søren Gade ærgrer sig.
- Jeg kunne godt ønske mig, at man havde skelet mere til, hvad andre lande gjorde, siger han.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/katastrofe-i-seest-kunne-vaere-undgaaet

GDPR