dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kødstykket og bønnerne indeholder begge den mængde protein, som en ældre borger har brug for. Hvad er der størst chance for, at en patient med lille appetit får spist?

Klimahensyn kan udfordre småtspisende ældres sundhed

Ældremad har et dårligt ry og rummer mange dilemmaer. Et af dem er, om maden skal være klimavenlig.
17. JUN 2023 10.51

BORNHOLM: Alle skal spise mindre kød, især oksekød, af hensyn til klimaet. Eller skal vi? Gælder det også ældre med lille appeti?

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/klimahensyn-kan-udfordre-smaatspisende-aeldres-sundhed

GDPR