dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommunale mandeklubber for enlige

Haderslev Kommune har siden årsskiftet haft mandeklubber specielt for enlige mænd over 65 år
KORT NYT
27. JUL 2007 11.56
Mange mænd har nemlig aldrig været vant til selv at opsøge foreningsliv eller andre sociale kontakter, og når de forlader arbejdsmarkedet, har de ingen at være sammen med. Så kommer ensomheden og den kan være svær.

- Kvinder er bedre til det sociale og til selv at stable arrangementer på benene, det er mænd ikke så gode til, siger sundhedsfremmekonsulent Rikke Skipper til DR Syd.

Siden årsskiftet har de ensomme mænd kunnet få selskab i mandeklubber, og det har omkring 30 af kommunens ældre benyttet sig af.

Der mødes de en gang om ugen og spiller kort, læser avis, tager på ture og snakker sammen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunale-mandeklubber-for-enlige

GDPR