dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mekanik skåner bæk ved store regnskyl

KORT NYT
7. JUN 2016 14.53

FREDERICIA: Et cirka to mio. kr. dyrt vandløbsprojekt i Erritsø er etableret af Fredericia Spildevand og Energi A/S og Fredericia Kommune - og skal med mekanik og udgravninger sikre Skovhavebækken og naboerne mod oversvømmelser, oplyser kommunen.

En eksisterende sø i forbindelse med bækken er udvidet til 600 kvadratmeter, så den kan fungere som forbassin med permanent vandspejl, sandfang og olieudskiller. Derudover er den eksisterende ca. 160 meter lange strækning langs vandløbet inddraget til opstuvningsbassin. Ved større regnskyl holdes vandet tilbage med en indbygget regulator i dæmningen. Det forsinker vandet i ådalen.

Regulatoren styres automatisk af vandmængden og lukkes ved større regnskyl. På den måde sendes kun en reguleret mængde vand videre til bækken. Fiskene kan frit passere dæmningen til gydearealerne, som områdets skolebørn har været med til at etablere. Fri gennemstrømning ved monsterregn giver oversvømmelser, eroderer bækken og skader dyre- og plantelivet i vandet og på bredderne, oplyser biolog Kristiina Mardi til Fredericia Dagblad.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mekanik-skaaner-baek-ved-store-regnskyl

GDPR