KØBENHAVN: Kommuner skal offentliggøre, hvad kommunalbestyrelsesmedlemmer får udbetalt for at varetage eksterne hverv i fx bestyrelser.
Det indskærper ombudsmanden nu, efter at en journalist har klaget over Københavns Kommune.
Efter journalistens mening offentliggøres vederlagssatser for de hverv, medlemmer af Borgerrepræsentationen har, på en måde, der gjorde det umuligt at regne ud, hvor stort et beløb det enkelte medlem reelt havde fået udbetalt.
Ombudsmanden fastslår, at kommunerne er forpligtede til at offentliggøre de faktisk udbetalte beløb. Det er ikke nok fx at oplyse en generel timesats, hvis man ikke samtidig oplyser mængden af timer.
Ministeriet skiftede mening
Indenrigsministeriet havde i første omgang svaret journalisten, at kommuner ganske vist skal offentliggøre størrelsen af vederlag, men at det ikke var et krav at oplyse om de faktisk udbetalte beløb. Men da ombudsmanden i januar gik ind i sagen og bad ministeriet om et uddybende svar, gennemgik ministeriet retsgrundlaget igen og nåede frem til en ny konklusion.
Ministeriet er nu nået frem til, at kommunerne skal offentliggøre det faktisk modtagne vederlag - eller fremlægge elementerne overskueligt, så det er nemt at beregne det - og ikke kan nøjes med at nævne vederlagssatsen. Dog bemærker ministeriet, at kommuner ikke har pligt til at offentliggøre beløb, der må betragtes som diæter. Men de må gerne.
Indenrigsministeriet har rettet henvendelse til Københavns Kommune om sagen, og kommunen har oplyst, at den vil følge ministeriets anvisninger.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.