dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ombudsmanden underkender afgørelse fra Ankestyrelsen

Paragraf i serviceloven er en "kan-bestemmelse", mener Ankestyrelsen. Men ifølge ombudsmanden skal der laves en konkret individuel vurdering.
2. JUL 2024 6.37

Kommuner kan ikke træffe en generel beslutning om, at de aldrig vil tilbyde hjælp efter servicelovens § 102. Det fastslår ombudsmanden, som dermed går imod en tidligere principmeddelelse fra Ankestyrelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ombudsmanden-underkender-afgoerelse-fra-ankestyrelsen

GDPR