
Det vil både give kommunerne mulighed for at effektivisere og reducere udgifterne til ældreområdet, ligesom det giver de ældre bedre livskvalitet. Det oplyser Væksthus Hovedstadsregionen.
Det voksende antal ældre skal have mange flere muligheder for at klare sig selv, hvis den offentlige sektors udgifter ikke skal eksplodere. Mere end 100 virksomheder, forskningsinstitutioner, organisationer, hospitaler, regioner og kommuner er gået sammen om at udvikle nye innovative servicetilbud og teknologiske løsninger til den voksende gruppe ældre, som kan og vil fortsætte med at have et aktivt liv, når de er langt oppe i årene.
Det er første gang i Danmark, at så mange forskellige parter går sammen i så stor en samlet satsning. I spidsen for initiativet 'Lev Vel' står Væksthus Hovedstadsregionen og Alexandra Instituttet. Partnerskabet har et samlet budget på 100 millioner kroner, hvoraf en stor del kommer fra Forsknings- og Innovationsstyrelsen.
Behov for at tænke nyt på ældreområdet
- I dag er der fokus på service til de ældre, der har et massivt behov for hjælp, mens der stort set ikke findes tilbud til velfungerende ældre, som gerne vil klare sig selv, siger programleder Dorthe Junge, Væksthus Hovedstadsregionen.
- Målet for Lev Vel er at udvikle muligheder til denne gruppe ældre og samtidig reducere de kommunale og regionale udgifter til fremtidens ældrepleje. Det sker blandt andet ved at sikre et bedre samspil mellem hospitaler, praktiserende læger, den kommunale hjemmepleje og de andre aktører på området.
En af ambitionerne med Lev Vel er også, at det skal være med til at skubbe til den måde, som samfundsopgaverne bliver løst på. Peter Carstensen fra Alexandra Instituttet forklarer:
- Det sker ved at de mange forskellige aktiviteter skal ske på tværs af aktører i private virksomheder, det offentlige og vidensinstitutioner, som ikke har tradition for at arbejde sammen. Og så kommer det hele til at foregå i et levende laboratorium, hvor kommunale og private tilbud til de ældre er adgangsvejen til at brugerne, de ældre, bliver inddraget i udviklingen af de nye løsninger. På den måde sikrer vi os, at de løsninger og services, der udvikles, rent faktisk kan bruges og efterspørges af de ældre.
Lev Vel løber over de næste fire år.
Fakta om Lev Vel
Det overordnede formål for Lev Vel er at bidrage til håndtering af de specifikke samfundsmæssige udfordringer, der er forbundet med det aldrende samfund. Om 30-40 år vil Danmark have ca. 400.000 flere ældre end i dag. Samtidig vil antallet af ansatte i den offentlige sektor falde markant.
Formålet med Lev Vel er at:
- Give ældre bedre livskvalitet ved at sikre, at de bliver selvhjulpne så længe som muligt
- Sikre ressourcebesparelser og større fokus på brugernes behov i den fremtidige offentlige ældrepleje
- .Sikre kommercielle muligheder for de virksomheder, der deltager i udviklingen af nye services og produkter til ældre
Lev Vel skal i løbet af de kommende fire år gennemføre i alt seks konkrete projekter, samt en lang række aktiviteter.
De første tre projekter er etableret:
- Mødestedet: Ved hjælp af de nyeste kommunikationsteknologier er forskere og virksomheder ved at udvikle nye både fysiske og virtuelle mødesteder, hvor ældre kan holde sig mentalt, fysisk og socialt fit.
- Forebyggende selvmonitorering: Et projekt om selvmonitorering, hvor ældre får redskaber til selv at kunne holde øje med deres helbred for eksempel i forhold til blodtryk eller kolesterol, er også søsat.
- Udbygning af medicinkortordningen, så ældre selv kan følge med i, hvilken medicin de tager.
Partnerne bag:
I Lev Vel samles virksomheder, førende forskningsinstitutioner, regioner, kommuner, hospitaler og organisationer i offentlig-private innovationsalliancer i et strategisk partnerskab, som bygger på tværfaglige aktiviteter og udviklingsplatforme samt konkrete innovationsprojekter.
Nogle af de kommuner, der deltager er bl.a. Hillerød, Greve, Gentofte, København.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.