En 52-årig mandlig pædagog er i Retten i Odense idømt seks måneders fængsel for et langvarigt seksuelt forhold til en dengang 16--17-årig pige, som var anbragt på en fynsk døgninstitution for særligt sårbare og misbrugte børn og unge, og som han var kontaktperson for. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Den i dag 25-årige kvinde fortalte i retten, at pædagogen flere gange fortalte, at han risikerede at komme i fængsel, hvis forholdet blev opdaget. "Jeg var meget naiv og tænkte, at vi skulle være kærester," fortalte kvinden. En indledende besked fra pædagogen om, at han gerne ville kysse hende, blev vist til en anden pædagog, og der blev holdt et møde, men uden at det fik konsekvenser for ham.
Pædagogen blev ikke fradømt retten til at arbejde med børn og unge. Han har senest arbejdet i en daginstitution i Odense, hvor han dog blev opsagt i forbindelse med sagen, som kvinden meldte til politiet i marts 2021, skriver avisen.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.