AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens
Meta Kristensen på 90 vil ikke ud af sit hus. "Det dur ikke med lejligheder. Der er bare en altan. Jeg har boet her i 25 år, og det er et dejligt område."
Marius Renner Christensen

Pensionister bør forlade parcelhuset for at give plads til familier

Vi spilder areal i Danmark på nye boliger, fordi mange enlige ældre bliver boende for længe, siger forskere.
19. DEC 2025 12.41

Danmark har allerede huse nok til at dække boligbehovet, nemlig over 1,2 millioner parcelhuse. Men den største arealudfordring i Danmarks mellemstore byer er at få fordelt indbyggerne rigtigt, skriver Videnskab.dk.

Jesper Ole Jensen, der er seniorforsker ved Aalborg Universitet med speciale i bosætning, parcelhuse og kommunernes boligstrategier, siger, at får vi ikke gang i flyttekæder, og folk insisterer på at blive boende, får vi problemer:

- Vi skal have gang i rotation, så empty-nesters kommer ud af deres store huse, og børnefamilier kommer ind i dem.

Empty-nesters er folk over 55 år, hvis børn er fløjet fra reden.

Den store udfordring er, at kommunerne udstykker jord til nye parcelhusområder for at give plads til børnefamilier. Jord, som kunne være brugt til den grønne omstilling, til at genskabe biodiversitet og plante den milliard træer, som er målet i Danmark.

Fremtidens ældrebolig

Det, der blokerer for løsningen, er, at pensionister og ældre mennesker sidder på parcelhusene, som ifølge Boligøkonomisk Videnscenter nu står til at blive fremtidens ældrebolig.

- Kun 29 procent af parcelhusene i Danmark har børn boende! Og 26 procent af husene har enlige ældre boende, pointerer Mette Mechlenborg, seniorforsker ved Institut for Byggeri, By og Miljø ved Aalborg Universitet.

Mette Mechlenborg siger, at seniorer er mindre tilbøjelige til at renovere og vedligeholde, så husene kan også forfalde ved at lade de gamle bo der for længe.

Endnu en grund til at få dem til at flytte. Men Jesper Ole Jensen påpeger, at der mangler incitamenter og alternativer for de ældre:

- Der er for få passende boliger tæt på, og økonomisk bor ældre ofte relativt billigt i deres huse. Så hvorfor flytte?

Nyt først 

Kommuner, der ligger i områder med stor efterspørgsel på boliger, bør i stedet for at bygge nyt først og fremmest fokusere på at få mest muligt ud af de eksisterende parcelhuse, mener forskerne. Blandt andet ved at gøre det attraktivt for ældre at flytte videre.

Seniorforsker Jesper Ole Jensen har sammen med sine kolleger kortlagt nye danske bofællesskaber.

Undersøgelsen viser, at mange kommuner gerne vil have seniorbofælleskaber til deres borgere, men det er ofte dyrt for de ældre at udskifte det billige parcelhus, og det er heller ikke sikkert, at der findes passende lejeboliger i nærheden.

Derfor ser forskerne Herning Kommune som et forbillede for, hvordan man kan løse udfordringen.

Byrådet har i juni 2025 vedtaget en kommuneplan, der fastlægger, at det er vigtigt at skabe variation i boligområder og sikre et bredt udbud af boliger af forskellige typer, størrelser og prisklasser.

Kommunens strategi går blandt andet ud på at bygge flere rækkehuse i forstæderne og lejligheder i bymidten. Boligerne etableres med forskellige ejerskabsformer - både privat og almen - og gamle bygninger genanvendes, når det giver mening.

Seniorforsker Mette Mechlenborg anser det som sandsynligt, at ældre i for eksempel Herning vil se det som attraktive alternativer at flytte hen i, hvilket vil frigøre eksisterende parcelhuse til nye børnefamilier.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pensionister-boer-forlade-parcelhuset-for-at-give-plads-til-familier

GDPR