dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Jane Jegind ved KV13. (Foto: Per Folkver, Polfoto)

Populær V-spids i Odense klar til fjerde forsøg

Jane Jegind (V) har øget sit personlige stemmetal ved tre valg i træk og er nu klar igen, efter det ved KV13 lykkedes at øge Venstres mandattal fra tre til otte
18. MAJ 2016 15.32

ODENSE: Lige præcis fjerde forsøg som spidskandidat er for mange kommunalpolitikere et 'no go'. At det tre gange i træk ikke lykkes at erobre borgmesterposten vil for mange være grund til at lade andre forsøge.

Men for Venstre i Odense, der siden 1970 aldrig har siddet på den øverste politiske post, er der oplagte grunde til at bryde den uskrevne regel: Rådmand Jane Jegind er blevet udpeget som partiets spidskandidat. Og måler man hendes popularitet ud fra personlige stemmetal, så har hun en god chance for at gøre sig gældende igen - nu hvor veteranen, borgmester Anker Boye (S), ikke længere er på banen.

Veteranen Jegind, der har været byrådspolitiker siden 1998, fik som spidskandidat ved KV05 blot 1.923 personlige stemmer, men fire år senere ved KV09 4.783 og ved det seneste valg - KV13 - hele 11.495. Et antal, der matchede Anker Boyes 11.900. Samme Boye dalede tilsvarende i antal personlige stemmer fra hele 18.434 ved KV05 og 14.382 ved KV09.

Socialdemokraterne har siddet på Odenses borgmesterpost siden 1970 kun afbrudt af nu afdøde Jan Boye (K) fra 2006-10. Men med Jegind i spidsen rykkede Venstre ved seneste valg frem fra tre til otte pladser og placerer dermed V som et relevant bud på en politisk overraskelse.

K har igen rådmand Steen Møller som spids, Boyes efterfølger er rådmand Peter Rahbæk Juel (S), SF har igen valgt rådmand Brian Dybro som spids. Siden SF sagde farvel til rådmand Stina Willumsen, har partiet ikke kunnet komme op på de helt store personlige stemetal - Willumsen scorede 11.347 ved KV09 og forlod ved KV13 byrådspolitik efter 12 år.

I DF gættes der lokalt på Pernille Bendixen som spids, nu hvor MF Alex Ahrendsen vil droppe sit nuværende dobbeltmandat ved KV17 og vælge byrådet fra.


Efter KV13 kunne Anker Boye (S) fortsætte som borgmester. S blev og er stadig størst med en lille tilbagegang fra ti til ni pladser. SF gik tilbage fra 6 til 2, EL gik frem fra en til tre og R kom ind med et mandat.
V med Jane Jegind i spidsen blev næststørste parti med 8 - en fremgang fra 3. Tilsyneladende på bekostning af K, der gik tilbage fra 7 til 3. DF gik frem fra 2 til 3, og LA kom ikke ind.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/populaer-v-spids-i-odense-klar-til-fjerde-forsoeg

GDPR