dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

S og R: Skatteloft i stedet for skattestop

Boligskat, brugerbetaling og afgifter skal samlet ikke stige mere end lønningerne, hedder det i oppositionens skatteudspil
1. SEP 2004 15.14
Skatteloft i stedet for skattestop hedder overskriften på det fælles udspil til rammerne for fremtidens skattepolitik, som S og R præsenterede på et pressemøde i dag.

Loftet - som er et alternativ til den siddende regerings skattestop - går ud på, at skatter og afgifter ikke må stige mere for en husstand samlet set, end lønningerne stiger. Dvs. at hvis én skat eller afgift sættes op, skal en anden sættes tilsvarende ned.

Boligejere friholdes
Mens loftet på afgifter og brugerbetaling (til f.eks. daginsititutioner og kollektiv trafik) for den enkelte husstand maksimalt må stige i takt med de almindelige lønstigninger samlet set, får boligskat særstatus: Her må boligskatterne for den enkelt boligejer ikke stige ud over de almindelige lønstigninger.

- Vi er oppe imod en myte, der hedder, at hvis S og R kommer til magten, så vil boligudgifterne eksplodere, og der blive indført en haglbyge af grønne afgifter. Dette udspil viser, at det er helt forkert, fastslog Mogens Lykketoft på pressemødet.

- Vi har ingen grund til at være specielt efter boligejerne; S har tvært imod været med til at præge en samfundsudvikling, hvor flere og flere har fået egen bolig, sagde han.

Erhvervslivet betaler en del af kagen
De to oppositionspartier er enige om, at indkomstskatten - og skatten af den sidst tjente krone - skal sættes ned. Målet er at få 50-70.000 flere personer i arbejde.

En trediedel af skattenedsættelsen skal finasieres af erhvervslivet bl.a. ved at sætte ind mod skattesnyd og afskaffe særfordele for enkelte erhverv.
Marianne Jelved (R) understregede på pressemødet, at Dansk Industri har rost udspillet.

Regerings skattestop rammer skævt
S og R pointerede, at et skatteloft ikke vil ramme socialt skævt, som det nuværende skattestop gør.

- Regeringen har fjernet skatter og afgifter for 19 mia. kr. og det har ført til omfattende nedskæringer og samtidig er afdragene på gælden markant sænket. Statens overskud er faldet fra 24 mia. kr. i 2001 til bare 3 mia. kr. i 2004, sagde Marianne Jelved.

- Langt de største gevinster ved skattestoppet går til personer med dyre boliger, mens mange almindelige danskere ? især dem med lave indkomster ? kun oplever konsekvenserne i form af nedskæringer og øget brugerbetaling for busser, tog og børnepasning. Vi vil gerne gøre op med det snyderi over for befolkningen, hvor man siger, at man kan betale mindre i skat og stadig få det samme, sagde Lykketoft.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/s-og-r-skatteloft-i-stedet-for-skattestop

GDPR