dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Voldsomme overfald på sikret institution

Bakkegården har på tre år fået 15 påbud fra Arbejdstilsynet om sikkerheden.  Medarbejdere er stoppet efter voldsepisoder.

SJÆLLAND: Flere medarbejdere er blevet voldeligt overfaldet på den sikrede institution Bakkegården i Nykøbing Sjælland. Alene de seneste tre år har den modtaget 15 alvorlige påbud om sikkerheden fra Arbejdstilsynet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/voldsomme-overfald-paa-sikret-institution

GDPR