LYNGBY-TAARBÆK: Borgmester Sofia Osmani (K) risikerer at miste begge sine viceborgmestre efter det kommende folketingsvalg. Både Sigurd Agersnap (SF) og Magnus von Dreiager (K) er nemlig opstillet til Folketinget og vil begge forlade kommunalpolitik, hvis de bliver valgt.
Magnus von Dreiager blev valgt som kandidat i Ballerupkredsen tilbage i marts, fremgår det af et Facebook-opslag, og nu er Sigurd Agersnap blevet opstillet i samme kreds, oplyser han, også på Facebook. Dermed vil de være at finde på stemmesedlen i hele Københavns Omegns Storkreds.
Mens de begge forlader kommunalbestyrelsen i Lyngby-Taarbæk, hvis de bliver valgt, har Magnus von Dreiager tænkt sig i givet fald at fortsætte i regionsrådet, oplyser han til sn.dk.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.