dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Boligforening splittet om moské

Medlemmerne af Brabrand Boligforeninge er splittede om placeringen af en kommende moské
KORT NYT
24. JAN 2007 7.26
Det står klart efter, at Århus Kommune i aftes holdt høring om, hvor en Stormoske skal ligge.
Moskéen er foreslået placeret i Gellerup, der hører under boligforeningen.
Modstanderne af en ny moské i Gellerup frygter, at den vil tiltrække endnu flere muslimer til området.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boligforening-splittet-om-mosk

GDPR