
RANDERS: Det var med stor fornøjelse, at Ann Hermansen, tidligere familiechef i Randers, torsdag modtog nyheden om, at byrådsmedlem Bjarne Overmark (Beboerlisten) er blevet dømt for brud på ophavsretten ved at dele et foto af hende og hendes veninde, folketingsmedlem Louise Brown (LA). Det skriver hun på Facebook i et opslag.
Ifølge Ann Hermansen handlede sagen "selvfølgelig ikke om ophavsretten til et billede", men om noget vigtigt:
"Det er Al Capone-metoden i sin reneste og smukkeste form. Det er simpel nultolerance overfor en ussel og gemen bandit og de nyttige idioter, der bærer hans taske," skriver hun i opslaget.
Ann Hermansen forlod Randers Kommune 1. maj til fordel for et job som socialdirektør i Hedensted. Inden da havde hun også været i clinch med Bjarne Overmark, som i en mail til hele byrådet og direktionen havde kritiseret hende for at opføre sig upassende, fordi hun - ifølge venindens Facebookopslag - havde været til mandestrip. I virkeligheden var der tale om standup.
Politisk betændt miljø
I maj påviste en undersøgelse af det pykiske arbejdsmiljø i børn- og skoleforvaltningen dårlig ledelsesstil fra daværende direktør Michael Maaløe, som efterfølgende blev fritaget for tjeneste, men også et politisk betændt miljø og hetz mod forvaltningens medarbejdere fra enkelte byrådsmedlemmer.
Medarbejderne brugte i undersøgelsen ord som chikane, hetz og mobning om enkelte politikeres adfærd, og resten af byrådet blev kritiseret for ikke at reagere på adfærden. Resulteret var en nulfejlskultur båret af frygt, lød det.
Ann Hermansen minder i sit opslag om, at Bjarne Overmark også for øjeblikket er genstand for en efterforskning hos politiet for muligt brud på tavshedspligten.
"Overmark er en ualmindelig kedelig karl, som har brugt størstedelen af sit politiske virke på at ødelægge andre. Han har intet positivt skabt. Og derfor bør man losse ham i skridtet (i overført betydning, naturligvis), hver gang der er mulighed for det. Derfor glæder det mig, at Louise Brown her, i retfærdighedens navn, havde taget sine allerspidseste sko på," skriver Ann Hermansen.
Bjarne Overmark selv skriver i en kommentar under DK Nyts artikel om sagen torsdag, at delingen af fotoet var "del af en nødvendig oprydning i ledelsen", og at han sammen med sin advokat overvejer, om dommen skal ankes.
OVERMARK DØMT - IGEN??????! Jeg lægger lige ud med en quiz. Bare så det lokale Ko- og Hønsetidende føler sig trygge ved...
Posted by Ann Hermansen on Thursday, April 13, 2023
Tilføjelse kl. 11.57: Facebook-opslaget var en overgang i formiddag gjort privat, men det var en fejl, oplyser Ann Hermansen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.