dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Enigt udvalg: Slamlager skal fjernes igen

Brønderslev Forsyning gik i gang med at bygge slamlager uden at søge tilladelser, og nu afviser kommunen at lovliggøre lageret.
15. AUG 2023 10.20

BRØNDERSLEV: Før sommerferien fik Brønderslev Forsyning et strakspåbud om at stoppe byggeriet af et slamlager, som man hverken havde søgt miljøgodkendelse eller byggetilladelse til. Siden har det vist sig, at anlægget også er i strid med lokalplanen, og en lovliggørelse af det ville derfor kræve en ny lokalplan. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/enigt-udvalg-slamlager-skal-fjernes-igen

GDPR