dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Forældreorganisation vil prioritere bedre indeklima over gratis skolemad

Fire organisationer ønsker obligatorisk madordning i folkeskolen.
20. JUN 2022 15.02

Der er for mange elever, der ikke får en ordentlig madpakke med i skole. Derfor bør der være en obligatorisk madordning på alle folkeskoler, lyder et forslag fra fire organisationer.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/foraeldreorganisation-vil-prioritere-bedre-indeklima-over-gratis-skolemad

GDPR