dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Frederiksberg køber 2.500 billetter for at hjælpe teater

KORT NYT
16. NOV 2019 8.57

FREDERIKSBERG: Teateret Aveny-T har  22. november premiere på ungdomsforestillingen 'Klædt Af', og på forhånd er der solgt 2.500 billetter. Dem har Frederiksberg Kommune besluttet at købe til de ældste skoleelever, og pengene falder på et tørt sted. Aveny-T har kæmpet med økonomiske problemer og fået diverse tilskud fra Frederiksberg Kommune, og billetkøbet er endnu en måde at støtte teateret, skriver TV2 Lorry.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/frederiksberg-koeber-2500-billetter-for-at-hjaelpe-kendt-teater

GDPR