dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Ledigheden stiger, men ikke hurtigere end forudset.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Ledigheden på det danske arbejdsmarked stiger igen

Nu er det vigtigt at gå en ekstra mil for at holde fast i dem, det er lykkedes at få med på vognen, siger minister og påpeger, at velfærdsfag stadig mangler hænder.
31. JAN 2023 8.32

Fra november til december steg antallet af ledige på det danske arbejdsmarked med 2.700 til 80.800 personer. Det svarer til en ledighed på 2,7 procent, hvilket er det højeste niveau siden november 2021. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ledigheden-paa-det-danske-arbejdsmarked-stiger-igen

GDPR