dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Frække måger er en stor plage for både borgere og caféejere i mange af landets kommuner (arkiv).
Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix

Mågeplaget café bliver kommunalt teststed

Generende måger sætter gang i nye intiativer i Aarhus og Sønderborg.

AARHUS / SØNDERBORG: En café i Aarhus er så plaget af måger, at den har ansat en mågeklapper, hvis eneste job er at jage måger væk. Det berettede lokale medier om i sidste uge, og omtalen har fået Aarhus Kommune til at henvende sig til caféen og invitere den til at blive testområde for tiltag mod måger.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/maageplaget-caf-bliver-kommunalt-teststed

GDPR