dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Legen har mange egenskaber - bl.a. selvforglemmelse
Christian Lindgren, Ritzau Scanpix

Milliondonation skal styrke trivslen blandt børn og unge i dagtilbud og skoler

100 millioner fra Lego Fonden forlænger Playful Learning-programmet med fire år.
10. JAN 2023 15.43

En donation på 100 millioner kroner fra Lego Fonden muliggør, at det nationale program Playful Learning (P+L) kan fortsætte arbejdet med at udforske, udvikle og integrere legende tilgange i skoler og dagtilbud. Bevillingen gør det muligt at igangsætte konkrete indsatser i flere af landets kommuner og dermed bidrage til, at flere børn får lyst til at være og lære.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/milliondonation-skal-styrke-trivslen-blandt-boern-og-unge-i-dagtilbud-og-skoler

GDPR