dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Minister må forklare Kattegat-rapporter

Åbent samråd om en fast forbindelse over Kattegat
KORT NYT
30. OKT 2008 11.46
FOLKETINGET: Folketingets Trafikudvalg har kaldt transportminister Lars Barfoed i samråd i forbindelse med nogle undersøgelser, der er udarbejdet om en fast forbindelse over Kattegat.

Udvalget har bedt transportministeren om at redegøre for forskellene i to rapporter om en fast forbindelse over Kattegat, som Transportministeriet henholdsvis Region Midtjylland har fået udarbejdet. Desuden har udvalget bedt transportministeren redegøre for regeringens planer m.h.t. en ny undersøgelse af en fast forbindelse over Kattegat.

Samrådsspørgsmålene er stillet efter ønske fra Jonas Dahl (SF).

Samrådet er åbent for alle og finder sted torsdag den 6. november 2008 kl. 10.45 i vær. 2-080 på Christiansborg.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minister-maa-forklare-kattegat-rapporter

GDPR