MORSØ: Susanne Toftegaard Hansen tiltræder 1. februar som ny erhvervschef på Mors. Det oplyser Morsø Erhvervsråd ifølge Nordjyske.
Susanne Toftegaard Hansen er uddannet cand.merc. i udenrigshandel og har tidligere været erhvervskonsulent i Skive i 2005-2007 og erhvervs- og turismechef i Holstebro i 2010-2022. Jobbet i Holstebro forlod hun i juni for at blive direktør hos et boligselskab i Herning, og fra nytår blev hun ansat som sektionsleder i Fødevarestyrelsen, fremgår det af LinkedIn. Men fra 1. februar er hun altså igen erhvervschef.
- Med Susanne Toftegaard Hansen får vi en erhvervschef, der har relevant erfaring og de rigtige kompetencer, siger formanden for Morsø Erhvervsråd, Tage Odgaard Nielsen, som også lægger vægt på den nye erhvervschefs kendskab til det lokale erhvervsliv. Hun bor i Skive og var i øvrigt her kandidat for Venstre ved KV21.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.