ODENSE: Det kan være svært at finde nøglen til, hvordan folkeelevernes motivation og trivsel kan blive styrket. Derfor beder Odense Kommune nu en række eksperter komme med bud på, hvordan folkeskolerne skal geares til fremtiden. Det oplyser kommunen.
I alt fem eksperter er en del af taskforcen, der skal undersøge, hvordan odenseanske folkeskoler kan matche fremtidens behov og udfordringer. De fem medlemmer er Klaus Majgaard, uddannet kandidat i administration og offentlig forvaltning. Jacob Torfing, uddannet kandidat i statskundskab. Birgit Lise Andersen, uddannet lærer, diplom i skole- og ledelsesudvikling og master i Public Administration. Helle Rabøl Hansen, uddannet jurist og ph.d. i Pædagogisk Psykologi, og Katja Munch Thorsen, uddannet kandidat i sociologi og uddannelsesdirektør på Københavns erhvervsakademi.
Ud over taskforcen vil andre eksperter og fagpersoner inviteres ind i arbejdet og give deres perspektiv med - ligesom de relevante parter i feltet også vil blive inddraget. Alt sammen med det for øje at inddrage perspektiver, som kan berige analysen og de endelige anbefalinger til politikerne.
mag
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.