Det afgjorde Retten i Svendborg i dag, da den 42-årige lokalpolitiker sad på anklagebænken i en tilståelsessag.
Valgbarhedsnævnet skal nu tage stilling til, om han fortsat må sidde i byrådet.
Tidligere sager viser, at 40 dages betinget fængsel for vold gør politikere uegnede til at sidde i byrådet. Og på den baggrund er Morten S. Petersen fortrøstningsfuld oven på sin milde straf.
- Det vil forbavse mig meget, hvis jeg ikke kan fortsætte mit politiske arbejde. Derfor er jeg meget glad og lettet over, at dommeren gav mig den mildeste straf, som min forsvarer også havde argumenteret for, sagde han til ritzau efter dommen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.