
Ved forrige valg i 2019 var Kristian Andersen få hundrede stemmer fra at tage et kredsmandat i Ringkøbing-kredsen, som ville have bragt ham og yderligere to kristendemokrater i Folketinget. Men nu er den tidligere folketingskandidat og nuværende viceborgmester i Ringkøbing-Skjern enig med den afgående formand Marianne Karlsmose i, at partiet skal holde en pause fra landspolitik.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.