dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Statsminister Mette Frederiksen holdt tale ved kisten, som senere blev båret ud af kirken af seks kvinder.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Ritt Bjerregaards kiste båret ud gennem allé af røde faner

Hun troede på den kamp, som hun kæmpede, og lagde sig aldrig fladt ned, siger Mette Frederiksen.
1. FEB 2023 15.00

- Du blev den største, tog din opgave på dig og gjorde den forskel, som du havde drømt om.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ritt-bjerregaards-kiste-baaret-ud-gennem-alle-af-roede-faner

GDPR