dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skolemad for ti millioner kroner aftalt uden udbud

København risikerer alvorlig konkurrencesag efter kontrakt med firmaet Tingstrøm, der skal levere mad til 47 skoler

KØBENHAVN: Kommunen har netop indgået en kontrakt til ti mio. kr. med firmaet Tingstrøm om at levere skolemad til 2.500 børn på 47 skoler om dagen. Kontrakten er indgået uden, at sende aftalen i udbud, som ellers kræves, når en kommune køber ind for over 1,5 mio. kr., skriver B.T.

- Det er selvfølgelig åbenlyst ulovligt og en klar overtrædelse af EUs regler, siger Danmarks førende ekspert i konkurrenceret, Peter Vesterdorff.

Kontrakten med Tingstrøm blev indgået af børne- og ungdomsforvaltningen efter, at det offentligt ejede Københavns Madhus havde insisteret på, at kommunens eget køkken ikke kunne bruges. Tingstrøm var ellers, ifølge B.T. over en mio. kr. dyrere en kommunens eget køkkens tilbud.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/skolemad-for-ti-millioner-kroner-aftalt-uden-udbud

GDPR