dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aktivitetscenter for ældre dropper kontanter:
Slut med at lægge rede penge for kaffen

KORT NYT
20. DEC 2022 14.30

AABENRAA: Kirsebærhavens Aktivitetscenter i Aabenraa, der er et mødested for borgere over 60 år, dropper i løbet af næste år kontanterne, skriver jv.dk. Derefter vil det kun være muligt at betale for sin kaffe eller anden forplejning med betalingskort, Mobilepay eller det nye AabenraaPay. 

Kommunen har etableret AabenraaPay som kommunal betalingsløsning på skoler, aktivitetscentre og andre kommunale institutioner. Løsningen består af et fysisk kort, som man kan sætte penge ind på. 

- Der vil være en periode, hvor man stadig kan betale med kontanter, indtil alle er trygge ved det nye system. Vi står klar til at hjælpe, og man kan også få hjælp i sin bank til at få et AabenraaPay kort, siger driftleder Joanna Wolf til avisen.

sfe

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/slut-med-at-laegge-rede-penge-for-kaffen

GDPR