
HOVEDSTADEN: En ny kampagne skal få endnu flere borgere til at ringe 1813 og få hjælp og rådgivning om akut sygdom via akuttelefonen, oplyser Region Hovedstaden.
Mellem jul og nytår sidste år slog influenzaen for alvor til. Det betød, at akuttelefonen fik 50 procent flere opkald end en normal måned - i alt over 14.000 opkald fra borgere.
- Det store pres, som influenzaen skabte, understreger endnu engang, hvor vigtig akuttelefonen er, og hvor meget borgerne kan få ud af at ringe, siger regionsrådsformand Vibeke Storm Rasmussen (S).
Og statistikken understreger, at akuttelefonen, der åbnede 30. januar 2012, har været populær i løbet af sit første leveår. Siden etableringen har akuttelefonen i gennemsnit besvaret 3000 opkald om ugen, og en analyse viser, at 92 procent af borgerne synes vejledningen er god - eller virkelig god.
Fakta:
- 30 pct. af opkaldene afsluttes med rådgivning om egenomsorg. 28 pct. anbefales at kontakte egen læge eller lægevagten. Og 14 pct. henvises til en akutmodtagelse/akutklinik.
- Målsætningen er, at borgerne i gennemsnit højest må vente 2 minutter, før akuttelefonen 1813 svarer. Målinger viser, at halvdelen af opkaldene besvares inden for 8 sekunder, og at 90 pct. besvares indenfor 55 sekunder.
- Samtalerne varer i gennemsnit ca. 4 minutter og 30 sekunder.
Mandag den 21. januar lancerer Region Hovedstaden så en ny kampagne for akuttelefonen 1813 for at få endnu flere borgere til at benytte sig af muligheden for at få råd og vejledning ved akut sygdom og skade
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.