dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tidligere rekreationssted Saxild Strand solgt af Aarhus Kommune

Det ikoniske Saxild Strand er nu solgt til en køber, der vil genskabe det som badehotel. Allerede i udbuddet forsvandt klausulen om at videreføre rekreationsmuligheden.

AARHUS / ODDER: Det tidligere rekreationssted for borgere i Aarhus Kommune, Saxild Strand nær Odder er blevet solgt for 20 mio. kr. til en køber, der vil genskabe stedets status som badehotel, skriver JydskeVestkysten. Køberen blev valgt ud af seks interesserede.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tidligere-rekreationssted-saxild-strand-solgt-af-aarhus-kommune

GDPR