
Alle fødende får fremover ret til et hjemmebesøg af kvalificeret sundhedspersonale i dagene efter udskrivning.
Det er et af initiativerne i en ny fødselsaftale, som regeringen, SF, Enhedslisten, De Radikale og Alternativet har indgået.
Aftalen afsætter omkring 68 millioner kroner årligt fra 2025 og frem og bygger videre på en fødselsaftale fra 2022, hvor der blandt andet blev vedtaget en ret til hjemmebesøg eller to døgns barselsophold for førstegangsfødende. Den ret videreføres og udvides altså nu.
- Der sørger vi nu for at udvide den til flergangsfødende, så man eksempelvis kan få vejledning i amning, og man i det hele taget kan føle sig tryg ved at tage hjem i vante rammer, siger sundhedsminister Sophie Løhde (V) på et kort pressemøde i Indenrigs- og Sundhedsministeriet tirsdag formiddag.
Det er ved udskrivelse inden for 24 timer efter fødslen, at retten til et hjemmebesøg af typisk en jordemoder træder i kraft. Der bliver også mulighed for, at hjemmebesøget kan foregå virtuelt, hvis forældrene foretrækker det.
Eksisterende ret ikke fuldt gennemført
Selv om retten til hjemmebesøg nu udvides markant, er retten til hjemmebesøg for førstegangsfødende fra 2022 stadig ikke fuldt implementeret i regionerne, lyder det i den politiske aftale. Det skal ske "hurtigst muligt".
Og det er ifølge sundhedsordføreren i Socialdemokratiet, Lea Wermelin (S), så tæt på at ske, at man nu godt kan prioritere at udvide retten til alle fødende.
- I aftalen lægger vi selvfølgelig vægt på, at hjemmebesøgene skal fuldt implementeres for de førstegangsfødende alle steder. Og det er vi meget tæt på at have gjort.
- Så vi er rigtig fortrøstningsfulde omkring, at det kommer til at ske, og nu kommer vi så med det her næste skridt, siger hun.
Bedre forberedelse
Et andet initiativ i aftalen er en styrkelse af forældre- og fødselsforberedelsen for førstegangsfødende.
Målet er, at flere førstegangsfødende skal kunne indgå i små forberedelseshold på omkring otte fødende per hold.
I starten af november blev en evaluering af fødselsaftalen fra 2022 foretaget af et konsulenthus offentliggjort.
Her lød det blandt andet, at fagpersonale og afdelingsledelser ikke mener, at to døgns barselsophold for førstegangsfødende er fagligt begrundet. De fremhævede også, at det begrænsede personalets prioritering og tilrettelæggelse af arbejdet.
Isoleret set oplever førstegangsfødende, fagpersonale og ledelser på sygehusene dog retten som positiv i forhold til at sikre øget tryghed og støtte.
I 2023 blev en større andel af de førstegangsfødende på hospitalet da også i længere tid efter fødslen sammenlignet med året før.
I alt er andelen af de førstegangsfødende med en ukompliceret fødsel med barselsophold på over to døgn steget med otte procentpoint fra 2022 til 2023.
Hele aftalen kan læses her
/ritzau/
Rettelse 10.54: 86 mio. kr. rettet til de korrekte 68 mio. kr.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.