dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Franciska Rosenkilde (ALT) vil være leder af Alternativet.
Nikolai Linares, Ritzau Scanpix.

ALT-borgmester vil være ny politisk leder

Alternativet mangler en ny politisk leder efter Josephine Fock. Franciska Rosenkilde har meldt sit kandidatur.
23. NOV 2020 9.25

KØBENHAVN: Franciska Rosenkilde, som er Alternativets kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune, skriver på Twitter, at hun stiller op til posten som partiets nye politiske leder. Det sker, efter at tidligere leder Josephine Fock pludseligt trak sig fra posten, som hun havde haft i knap et år.

- Når Å (Alternativets partibogstav, red.) - trods vores turbulente liv - stadig har flere tusinde medlemmer, må det betyde, vi har fat i et eller andet. Derfor stiller jeg op som politisk leder. Vi har jo en verden, vi skal redde, skriver hun.

Indtil videre er Franciska Rosenkilde den eneste, som har meldt sig som kandidat til posten. Tilbage i Alternativets folketingsgruppe er kun Torsten Gejl. Han afviste kort efter Josephine Focks pludselige udmelding, at han stiller op som politisk leder.

Josephine Fock afløste Uffe Elbæk som ny politisk leder tilbage i februar. Valget af Fock som ny leder blev starten på en voldsom uro blandt partimedlemmer i og uden for Folketinget.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alt-borgmester-vil-vaere-ny-politisk-leder

GDPR