
FREDERICIA: Spørgsmålet om uafhængigheden for en borgerrådgiver - eller borgervejleder, som titlen lyder i Fredericia - bliver nu også en sag for ministeren på området.
I denne uge kom det frem, at borgervejleder Jesper Gottlieb efter et møde med kommunaldirektør Camilla Nowak har fået en advarsel efter klager fra sagsbehandlere, der har følt sig intimideret af ham og synes, han har en uheldig attitude.
Hans bisidder er ikke i tvivl om, at forvaltningen ønsker ham afskediget, og efter den ordning, han er ansat på, kan det efter alt at dømme godt lade sig gøre, selv om han ifølge kommunens hjemmeside med overskriften "Din uafhængige borgervejleder" er ansat "direkte af Fredericia Byråd og er derfor adskilt fra kommunens administration".
MF Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) har på baggrund af Fredericia-sagen i et ministerspørgsmål bedt indenrigsminister Kaare Dybvad Bek (S) kommentere på, "hvorledes borgerrådgiverens situation skal forstås, når kommunen ikke har foretaget det nødvendige skridt, at skrive borgerrådgiverfunktionen ind i styrelsesvedtægten, jf. Lov om kommunernes styrelse?"
Efter KV21 blev styrelsesvedtægten i Fredericia revideret, og Jesper Gottlieb bad ved den lejlighed specifikt om en ændring, så han ville referere direkte til byrådet, men det var der ikke flertal for.
Fredericia ikke alene
Dehnhardt beder videre ministeren redegøre for, "om kommuner blot kan ansætte borgerrådgivere og undlade at skrive det ind i styrelsesvedtægten, således at borgerrådgiveres uvildighed alligevel ikke er sikret?"
I den juridiske tænketank Justitias analyse fra 2020 - Borgerrådgiver – En sikring af borgernes retssikkerhed - fremgår det, at der er en vis variation i de vilkår, borgerrådgivere ansættes på - og hvem de refererer til. Ud af 36 ordninger var der ni med mindre grad af uafhængighed end den, styrelsesloven giver mulighed for: at få det skrevet ind i styrelsesvedtægten.
Dehnhardt spørger også ministeren om, han er "enig i, at det bør være et krav for at få statslige midler til en borgerrådgiver, jf. den politiske aftale herom, at borgerrådgiverfunktionen er skrevet ind i styrelsesvedtægten?"
Der er nemlig sat 35 mio. kr. af i statslig tilskud i perioden 2022-2024, så kommuner kan søge tilskud til at oprette en decideret borgerrådgiver-funktion eller til at styrke eller udvide en eksisterende funktion.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.