dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ole Sohn (SF):
- Brug pengene på fuldtid til hjemmehjælperne

Partiet vil have regeringen til at droppe skatterabat til de 64-årige og i stedet bruge pengene på at give deltidsansatte i den offentlige sektor ret til fuldtid
22. OKT 2007 14.10
- Giv dog pengene til kommunerne og ældreplejen i stedet for at give skatterabat til 64-årige.

Det siger SFs Ole Sohn efter, at en undersøgelse har vist, at der er potentiale til 2000 ekstra fuldtidsstillinger, hvis de deltidsansatte i ældreplejen, der gerne vil på fuldtid, kunne komme det.

Han vil sætte en milliard kroner af til at sikre, at offentligt ansatte, der ønsker det, kan blive fuldtidsansatte. Det skal finansieres ved at fjerne regeringens bebudede skattenedslag til 64-årige, der bliver på arbejdsmarkedet.

Forslaget bliver en del af SF's udspil til forhandlingerne om kvalitetsreformen.

- Pengene ligger åbenbart og venter på at skaffe flere i arbejde. Men man får jo ikke flere hjemmehjælpere ved at give 64-årige skatterabat. Det gør man ved at sige, at dem vi har gående på deltid, skal da gå over på fuldtid, siger ordføreren til ritzau.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/brug-pengene-paa-fuldtid-til-hjemmehjaelperne

GDPR