Varmt vand fra den danske undergrund skal forsyne flere byer med CO2-neutral varme. Det er ambitionen bag et nyt partnerskab mellem energiselskabet E.ON og det geotermiske operatørselskab GEOOP, som vil afdække forretningspotentialet for geotermi i en række større byer.
Geotermisk varme indvindes fra undergrunden ved at pumpe varmt vand op fra ca. to kilometers dybde og vil potentielt kunne opvarme 200.000-250.000 danske husstande ifølge Dansk Fjernvarme. Alligevel eksisterer der i dag kun tre mindre geotermiske anlæg i Danmark, mens der alene i Paris er mere end 35 geotermiske anlæg.
Teoretisk set kan geotermisk varme forsyne al fjernvarme i Danmark, men potentialet afhænger af lokale forhold og af muligheden for at koble den geotermiske varme til eksisterende fjernvarmenet.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.