dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Et makerspace er et værksted, hvor elever kan arbejde med både digitale teknoliger og analoge håndværk.
Tønder Kommune

Otte kommuner får fondspenge til makerspaces

Elever får bedre muligheder for at arbejde med teknologi og skabe produkter.
28. NOV 2022 10.06

Fredericia, Lemvig, Frederikshavn, Brønderslev, Tønder, Vordingborg, Thisted og Allerød kommuner får i alt 43,3 mio. kr. fra Villum Fonden til at etablere makerspaces på deres skoler og uddanne lærere.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/otte-kommuner-faar-fondspenge-til-makerspaces

GDPR