dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Placering af ny politiskole vælges først efter sommer

Tidsplanen er skredet, oplyser justitsminister Søren Pind (V)
10. JUN 2016 13.41

Placeringen af den nye politiskole i det vestlige Danmark, som blev aftalt i forbindelse med politiforliget sidste år, afgøres først efter sommerferien, skriver DR Nyheder. Det fremgår af en mail fra justitsminister Søren Pind (V), som DR Nyheder er kommet i besiddelse af.

- Det var oprindeligt planen, at vi før sommerferien ville forelægge et antal optioner for den mulige placering for forligskredsen bag flerårsaftalen om politiets økonomi. Den tidsplan kommer ikke til at holde, skriver justitsministeren i mailen.

Samtidig åbner Søren Pind for, at der måske skal bygges helt nye lokaler til den kommende politiskole.

- Det har vist sig, at muligheden for nybyggeri kan være en god løsning for politiet og derfor bør undersøges yderligere, før der kan træffes beslutning om hvad og hvor i forhold til den nye skole. Beslutningen om placering bliver således først truffet efter sommerferien, skriver Søren Pind.

Rodet proces
Justitsministeren skriver desuden, at Rigspolitiet siden nytår har arbejdet på at finde den bedst egnede placering af den nye politiskole. Rigspolitiet vil i næste uge tage kontakt til de kommuner, der ønsker at få politiskolen til lige netop deres kommune.

Da Søren Pind i november 2015 landede en bred aftale om politiet, hvor den nye politiskole i det vestlige Danmark var et af elementerne i aftalen, var forventningen, at den nye skole kunne etableres i løbet af to år. Både Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne er utilfredse med, at justitsministeren udskyder beslutningen om placering til efter sommer.

- Det her er en enormt rodet proces. Og det betyder jo, at vi kommer i gang med at uddanne nye betjente endnu senere, og der er altså et akut behov for, at vi får uddannet flere betjente her og nu, siger Trine Bramsen (S).

- Dansk politi mangler betjente. Noget af grundlaget for at bygge en politiskole i Vestdanmark er, at vi vil have flere betjente, og vi vil have dem hurtigt, siger Peter Kofod Poulsen (DF).

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/placering-af-ny-politiskole-vaelges-foerst-efter-sommer

GDPR