BORNHOLM: Hvis man i de kommende par uger vælger at tage til Bornholm, vil man blive mødt af politiet ved ankomsten. Mandag morgen indførte Bornholm Politi nemlig indrejsekontrol som et led i sikkerhedsforanstaltningerne i forbindelse med Folkemødet.
- Uanset om man kommer med fly, færge eller skib, vil man blive mødt af politiet. Det gælder også, hvis man kommer i en lystbåd til en af de små havne, sagde vagtchef Peter Johansen fra Bornholms Politi.
Man behøver dog ikke pludselig sørge for at have billedlegitimation med, hvis man som cyklist eller fodgænger kommer med færgen fra Køge eller Ystad, ligesom vagtchefen understreger, at det ikke er tanken, at alle skal tjekkes ved indrejse. 'Men hvis man på en eller anden måde opfører sig mistænkeligt, må man være forberedt på at skulle fortælle politiet, hvem man er, afslutter han.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.