
Pengene skal bruges over de kommende fire år. Blandt andet inden for uddannelse og sundhed. Det fremgår af regeringens udspil til finansloven for næste år. Et udspil, som Ritzau har set.
- Det er en central prioritet for regeringen at skabe et mere sammenhængende og balanceret Danmark, hvor der er adgang til gode velfærdstilbud i form af blandt andet uddannelser, skoler, tryghed, job og sundhed i alle dele af landet. Uanset hvilket postnummer, man befinder sig i.
- Der skal være velfungerende byer, levende landdistrikter og stærke lokalsamfund i hele Danmark, fremgår det af udspillet.
Pengene skal blandt andet gå til at finansiere regeringens udspil "Tættere på - Flere uddannelser og stærke lokalsamfund" og "Tættere på - Grønne byer og en hovedstad i udvikling". Disse udspil blev præsenteret tidligere i år.
Regeringen ønsker næste år at afsætte 430 mio. kr. I de efterfølgende tre år skal der afsættes henholdsvis 510, 545 og 545 mio. kr. Pengene skal også gå til at gøre København mere bæredygtig med "grønne åndehuller".
Idræt, sundhed og uddannelse i fokus
De skal desuden bruges på at skabe bedre muligheder for idræts- og friluftsliv. Her er der mange steder problemer med lange ventelister til idrætsfaciliteter. Regeringen vil lade Københavns Kommune og Frederiksberg Kommune få mulighed for at øge deres investeringer i idrætsfaciliteter med samlet en mia. kr. Det skal ske fra næste år og frem til 2030.
Senere i år vil regeringen komme med flere initiativer på blandt andet sundhedsområdet. Fokus er på at bringe sundhedsvæsnet tættere på den enkelte borger i landet. Regeringen har talt for flere nærhospitaler og for at få flere læger i yderområder.
Regeringen vil desuden skabe 25 nye uddannelsestilbud rundt om i Danmark, og den vil flytte en del af uddannelsespladserne på de fire største velfærdsuddannelser uden for de fire største byer, det vil sige København, Aarhus, Odense og Aalborg. De fire største velfærdsuddannelser er uddannelserne til henholdsvis sygeplejerske, socialrådgiver, lærer og pædagog.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.