dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aalborg-rådmand blandede sig i børnesag

KORT NYT
14. MAR 2023 13.33

AALBORG: Ifølge et direktørnotat har rådmand i Aalborg Nuuradiin Hussein (S) anbefalet, at en rådgiver i en fastkørt sag om et anbragt barn burde skiftes ud, skriver Nordjyske. Over for avisen slår juraprofessor Steen Bønsing fast, at rådmandens indblanding i en konkret sag er ulovlig og i strid med styrelsesloven.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aalborg-raadmand-blandede-sig-i-boernesag

GDPR