Siden regeringen tilbage i september kom med en udmelding om, at en ny udligningsreform vil være under opsejling, har kommunerne på kryds og tværs snakket om deres ønsker til et nyt udligningssytem.
På Kommunal Økonomisk Forum 2025 blev disse ønsker også emnet på et lukket borgmestermøde, hvor KL og de deltagende borgmestre var enige om, at der skal en bred analyse til.
- Der var bred enighed blandt de fremmødte om, at et bredt kommissorium er ønskværdigt, siger Skanderborgs borgmester Frands Fischer (S) til DK Nyt og fortæller, at der på mødet også blev foreslået, at KLs bestyrelse skal formulere et brev med kommunernes opfordringer til regeringen og Christiansborg.
Gentoftes borgmester Michael Fenger (K) oplevede også en generel interesse for, at hele udligningssystemet bliver afdækket 360 grader.
- Otte punkter blev gennemgået på mødet, og kun ved et enkelt var der ikke total enighed, men det handlede mest om selve formuleringen omkring finansiering og skat, fortæller han til DK Nyt.
Han påpeger også, at der i sidste ende skal tages nogle politiske beslutninger på Christiansborg, og der vil kommunerne i højere grad være uenige, fordi nogle altid vil vinde, mens andre taber.
- Men vi kan samlet under KL være enige om, at der bliver lavet en grundig og bred analyse, så der bliver et godt fundament, siger han.
Der er nødt til at ske noget
For borgmesteren i Rebild, Jesper Greth (V), har det været en lang kamp, som nu bærer frugt. For omkring 1,5 år siden gik han sammen med Hedensted, Favrskov og Holstebro kommuner ud og talte for en ændring i udlignings- og tilskudssystemet.
- Vi er rigtig godt tilfredse med, at regeringen har påtaget sig at få lavet et kommissorium og en analyse med henblik på at vurdere udligningssystemet, siger han til DK Nyt og peger på, at kommunerne især de senere år har oplevet så store økonomiske variationer, at det har skabt store udfordringer for det kommunale Danmark.
- Som politikere tvinger det os til at træffe nogle virkelig omfattende beslutninger, og det fungerer ikke, fordi det ødelægger det gode samarbejde i et byråd, og fordi det går ud over borgerne. Vi har brug for, at der kommer noget mere kontinuitet og gennemsigtighed i vores økonomi, siger han.
Han understreger dog også, at det ikke er en nem opgave at ændre i systemet. Men det er en nødvendig opgave.
- Jeg tror, at selv de kommuner, som kigger ind i et tab, hvis der sker ændringer i systemet, også er med på, at det ikke kan fortsætte på denne måde, som vi har set de seneste år. Der er nødt til at ske noget, siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.