Blandt andet skal et nyt naturfagsprojekt – Projekt Piger og naturfag - for udvalgte piger i 8. og 9. klasse give større selvværd og dermed mere lyst til at gå i skole, oplyser skoleinspektør Jørn Vedel Eriksen:
Projektet Piger og naturfag, der begynder efter sommerferien, er et tilbud til otte piger i hver af klasserne på 8. og 9. årgang. Pigerne skal fem timer om ugen have naturfaglige fag men på en utraditionel måde:
De udvalgte piger går ikke allermest op i fysik og kemi, og mange af dem tror ikke på, at de kan noget. Ved at lave rene pigehold og ved at relatere undervisningen om blandt andet kroppen og kosten til deres egen hverdag håber vi på at give dem mere selvværd og lyst til at lære. Og så må undervisningen også godt være lidt sjov, for eksempel i form af ekskursioner, kortere praktikperioder m.m.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.