dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kontanthjælpsmodtagere, der udebliver fra møder, skal ikke nødvendigvis trækkes i deres ydelse.
Mads Jensen, Ritzau Scanpix (arkiv)

Ankestyrelsen: Kommuner straffer kontanthjælpsmodtagere for hårdt

Hvis borgerne havde klaget, ville 53 pct. af afgørelserne blive underkendt, viser gennemgang af sager fra ti kommuner. I Odense og Vejle var 10 af 11 afgørelser forkerte.

Kommunerne har alvorlige problemer med at træffe rigtige afgørelser i sager, hvor en kontanthjælpsmodtager bliver sanktioneret for at udeblive fra tilbud eller jobsamtaler. Det viser en gennemgang, som Ankestyrelsen har foretaget af 95 sager fra ti kommuner.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ankestyrelsen-kommuner-straffer-kontanthjaelpsmodtagere-for-haardt

GDPR