dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Skole og fritidshjem er normalt et frirum for børn med vold i hjemmet. Når muligheden for at komme væk fra hjemmet forsvinder, forværrer det situationen i hjem med højkonflikt og vold, mener Mødrehjælpen.
Emil Helms, Ritzau Scanpix

Børn i voldsramte familier er hårdt ramt af nedlukning

Underretninger til kommunerne er særligt vigtige nu, siger Mødrehjælpen.

Hjemsendelsen, som mange familier er ramt af for tiden, presser familier med vold i hjemmet, og hårdest går det ud over børnene.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boern-i-voldsramte-familier-er-haardt-ramt-af-nedlukning

GDPR