dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Frederiksberg Allé i Frederiksberg Kommune.
Lars Laursen, Ritzau Scanpix

Løst og fast fra valgkampen:
Boligpolitik eksploderet som valgkampstema

Både i København, på Frederiksberg og i Esbjerg er boligpolitik blevet valgtemaer, der kan blive afgørende for, hvem der bliver borgmester.
9. NOV 2021 12.02

I København har boligpolitik længe været afgørende valgtema - ikke mindst med det omstridte byggeri på Amager Fælled - hvor de to største partier, S og EL, står på hver sin side. Boligbehov mod naturhensyn.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boligpolitik-eksploderet-som-valgkampstema

GDPR