MIDTJYLLAND: Planlægningen af byggeriet af Det Nye Universitetshospital (DNU) i Skejby er nu så langt, at Regionsrådet i Region Midtjylland beder regeringen om at frigive de penge, som er øremærket til byggeriet. Det oplyser regionen.
Regeringen har givet foreløbigt tilsagn om 6,35 milliarder kroner til byggeriet af DNU. Regionsrådet skriver dog i ansøgningen om frigivelsen af pengene, at man i Region Midtjylland fortsat anser et anlægsbudget på 8,96 mia. kroner til byggeriet af DNU for mere realistisk.
Ifølge Ingeeniøren, så har regionen sendt sin egen plan til 8,69 milliarder kroner sammen med ansøgningen om de 6,43 milliarder kroner, som regeringen stiller til rådighed.
- Det er vigtigt at vi ikke ender i en sag som Danmarks Radio. Det er god ide, at kunne vise det papir i 2015, hvor vi understreger de forudsætninger, der ligger til grund for vores synspunkter, siger Bent Hansen.
Årsagen er, at Region Midtjylland på det nuværende grundlag finder det mest realistisk at anvende forudsætninger, der på nogle områder er anderledes end de forudsætninger, som regeringens rådgivende udvalg har anvendt. Det gælder bl.a. forudsætninger omkring befolkningsudvikling, effekt af øget åbningstid, kvadratmeterpris, byggemodning, veje og P-anlæg, grundkøb samt integration af eksisterende byggeri og nybyggeri.
- Vi er betænkelige ved, om regeringens rådgivende udvalgs forudsætninger holder, så byggeriet kan etableres for 6,35 milliarder kroner. Regionsrådet vurderer med den viden, der gælder for øjeblikket, at DNU mere realistisk vil kunne etableres for 8,96 milliarder kroner. Men lige nu er det vigtigt, at vi kommer i gang, siger Bent Hansen (S), formand for regionsrådet i Region Midtjylland.
- Der er ingen grund til at trække denne sag i langdrag. Projektet tripper for at komme videre, og erhvervslivet tripper for at få nye opgaver. Så vi opfordrer til, at pengene frigives, så hurtigt som overhovedet muligt, siger Bent Hansen.
Byggeriet af Det Nye Universitetshospital (DNU) vil forløbe over de næste cirka 10 år. Planen er at bygge en hel hospitalsby med et grundareal på cirka 1,2 millioner kvadratmeter. Det forventes, at de første afdelinger i nybyggeriet kan tages i brug i 2015, mens hele byggeriet forventes færdiggjort i 2019.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.