dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hotzone-sag ikke slut alligevel

TDC stritter imod hotzonen i Høje-Taastrup. Og statsforvaltningen vil nu vide, om kommunens formål var at bringe kommunal information eller at give borgerne gratis internetadgang, som kommunen ellers havde afvist
19. JAN 2009 11.11
HØJE-TAASTRUP: En blåstempling fra Statsforvaltningen om Høje-Taastrups hotspot til borgerne fik fornylig overborgmester Ritt Bjerregaard (S) til begejstret at sætte skub i planer om storstilet, gratis internetadgang i København.

Men sagen fra forstadskommunen er endnu ikke slut. Senest har Statsforvaltningen Hovedstaden bedt Høje-Taastrup Kommune om en ny udtalelse i sagen - på baggrund af en henvendelse fra TDC.

I en udtalelse fra kommunen fra november fremgik det nemlig, at det ikke var korrekt, at Høje-Taastrup Kommune tilbød gratis internet til borgerne. Kommunen havde derimod blot indgået aftale med en internetudbyder om at bringe kommunal information på et website, stillet til rådighed af internetudbyderen, hed det.

Og på den baggrund var der ikke noget at komme efter for Statsforvaltningen.

Gransker intentionerne
Statsforvaltningen lagde vægt på, at kommunen
havde oplyst, at den – i modsætning til hvad der var fremgået af pressen – ikke stillede gratis internet til rådighed for borgerne, men blot bragte kommunal information på et website, fremgår det nu fra Statsforvaltningen.

TDC A/S er nu igen gået til Statsforvaltningen, for efter televirksomhedens opfattelse indebærer Høje-Taastrup Kommunes aftale med NopayNet
ApS, at Høje-Taastrup Kommune stiller gratis internet til rådighed, og at der således ikke er tale om en aftale om distribution af kommunal information på
et website.

Byrådet skal nu gøre nærmere rede for det hele. Herunder om formålet er at bringe kommunal information på et website, eller om formålet er
at etablere internet hotzoner i kommunen.



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hotzone-sag-ikke-slut-alligevel

GDPR