dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mange idrætsforeninger er afhængige af adgang til offentlige arealer, og under coronapandemien er naturen som motionsareal blevet endnu mere populær, påpeger DIF.
DIF

Idrætsforbund er forundret over naturnationalparker

Placeringen af flere naturnationalparker er stærkt bekymrende for udendørsidrætten, mener DIF.

Dansk Idrætsforbund, DIF, er med egne ord "stærkt bekymret" over placeringen af flere af de ti nye naturnationalparker, som blev offentliggjort i dag. Det gælder fx Teglstrup Hegn og Hellebæk Kohave i Helsingør Kommune og i særdeleshed Bidstrupskovene i Lejre Kommune.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/idraetsforbund-er-forundret-over-naturnationalparker

GDPR